Походи в гору — унікальна можливість забути про міську метушню, зануритися у світ мальовничої природи та насолодитися свободою. Однак щоб подорож була максимально комфортною, потрібно підготуватися заздалегідь, зокрема спланувати, що приготувати в поході. У цій статті ми познайомимо вас із загальними правилами харчування в Карпатах і запропонуємо 10 смачних і ситних варіантів страв.
Перш ніж перейти до конкретних прикладів, давайте розглянемо кілька загальних правил, яких слід дотримуватися під час складання раціону для гірського трекінгу.
Їжа для походу має бути ситною, смачною та легкою, оскільки її доведеться нести в рюкзаку. Також важливий баланс. Страви мають містити білки, жири, вуглеводи та вітаміни. Тваринний білок можна отримувати з тушкованого, сублімованого та в'яленого м'яса, а рослинний — з бобових, таких як сочевиця, горох і квасоля.
Вуглеводи виконують дві важливі функції в поході. Швидкі вуглеводи, такі як солодощі, надають бадьорості. Повільні, такі як овочі, фрукти та крупи, викликають відчуття ситості та забезпечують необхідний запас енергії на кілька годин, що вкрай важливо, оскільки вам доведеться піднятися в гори пішки.
Також не варто забувати про жири. У рюкзак рекомендуємо покласти горіхи та насіння, які можна додавати в каші та салати. Рослинну олію зручно брати в маленькій пляшці, а влітку можна використовувати топлене масло, яке не потребує холодильника. У зимовому поході виручає свіже і солоне сало. На ньому можна готувати і його можна використовувати для приготування бутербродів.
Не варто забувати в подорожі про різноманітність. На одній гречці та супах довго не протримаєшся. Приготування їжі не має займати багато часу, але раціон має змінюватися.
Часто в туристів постає питання, що приготувати на сніданок у поході, оскільки вранці часу катастрофічно обмаль: засвіт вставати, щоб нагодувати 5–8 і більше осіб, нікому не хочеться. Тому найкраще, що можна швидко зварити в поході після пробудження, — каша. Для неї важливо використовувати крупи швидкого приготування:
манну;
вівсяну;
кускус;
суміші типу «5 злаків».
Кускус у чистому вигляді не має вираженого смаку, тому додайте до крупи сухофрукти або обсмажену цибулю з морквою. Каші готуються протягом 5–10 хвилин, але додайте сюди час на розведення багаття та закипання води в казанку.
Близько 10–15 хвилин готується пропарений рис. Рисова каша гарна як гарнір до ковбаси або тушкованки і як солодка страва.
Якщо ви любите каші з амаранту, можете взяти з собою в похід крупу з цієї екзотичної рослини. Вона готується всього лише 2 хвилини з додаванням сухого молока. Подають кашу з корицею.
Однак справжній чемпіон за швидкістю приготування — лляна крупа (макуха). Вона розвʼязує проблему, що приготувати в поході без багаття. Крупу достатньо залити гарячою водою з термоса, накрити кришкою та дати настоятись кілька хвилин.
Обіднє меню в поході залежить від сезону та часу, який у вас є на приготування їжі. Важливо врахувати, що тривалість світлового дня та умови подорожі можуть впливати на вибір страв.
З березня по жовтень, коли світловий день довший, підходить свіжа, щойно приготована їжа. Зазвичай у мандрівників є 1,5–2 години на денний відпочинок і приготування їжі. Одним із хороших способів насититися і заповнити втрату рідини в організмі вважається суп. Не забувайте додати в нього сіль і спеції. Замість звичайної кухонної солі можна використовувати сванську, адигейську або гімалайську. До їхнього складу вже входять різні приправи.
Наприклад, рецепт відповідної страви для походу — густа, навариста шурпа. Вона добре насичує та відновлює енергію.
Для приготування шурпи потрібні прості продукти: тушкованка, спеції, картопля, морква та цибуля. Зробити суп просто:
закип'ятіть воду в казанку;
додайте м'ясо та нарізану картоплю;
наріжте решту овочів — моркву та цибулю;
додайте їх у бульйон;
посоліть;
варіть на повільному вогні або вугіллі до готовності.
У зимовий час приготування обіду в поході зазвичай недоцільне, оскільки це займає багато часу та скорочує ходовий день. Замість повноцінного обіду, для зимового харчування підходять супи швидкого приготування в пакетах, сухі страви, які можна залити окропом і пельмені.
Похідна вечеря — особлива подія. По суті, вона виконує важливі функції: заповнює витрачену за день енергію і дозволяє відновити сили для нових пригод. Але учасники мандрівки знають, що вечеря біля багаття — це не лише про насичення. Це час, коли група об'єднується, обговорює минулий день, грає або розмовляє на потаємні теми. Тому завершальний прийом їжі має бути не тільки поживним, а й сприяти приємному проведенню часу.
З огляду на те, що голодні туристи спочатку вимагають «хліба», а вже потім «видовищ», є сенс запропонувати два види страв: одну швидку та практичну, а іншу — для відпочинку біля вогню. Якщо ви не знаєте, що приготувати на багатті в поході на вечерю, рекомендуємо почати з:
гречки з м'ясом або плову;
овочів із м'ясом;
кускусу з овочами;
пасти з м'ясом і грибами.
Ще один варіант, що приготувати в поході з наметами — запечена картопля. Для цього:
у картоплі роблять розріз;
у нього поміщають шматочок сала;
картоплю натирають спеціями, сіллю та загортають у фольгу;
овочі запікають у гарячому вугіллі;
готову страву посипають зеленню та подають до імпровізованого столу.
Звичайно ж, не забудьте після вечері запропонувати чай, який завжди актуальний у поході. Він може бути звичайним чорним або лісовим, завареним із лікарських трав, зібраних дорогою. А для тих, хто хоче продовження вечора в теплій компанії на лоні природи за цікавими розповідями та піснями під гітару, можна приготувати грог.
Рецепт дуже простий — у міцно заварений чай додають цукор, кілька чайних ложок коньяку або рому. Напій доводять до кипіння та розливають по кухлях. Грог добре зігріває, розганяє кров, допомагає розслабитися і забезпечує міцний сон.