Кожен виріб народних промислів зберігає частинку душі Гуцульщини та особливий колорит. Давні традиції тут гармонійно поєднуються з сучасними технологіями, народжуючи справжні витвори мистецтва. Сувеніри з Карпат можуть суттєво відрізнятися залежно від регіону. Приміром, вишиванки з Косова зовсім не схожі на сорочки з Івано-Франківська, а бринзу з Хуста не сплутаєш із буйволячим сиром, що виготовляють неподалік від Виноградова.
Приголомшливе розмаїття пропозицій дає змогу підібрати ідеальний подарунок для кожного, з урахуванням його захоплень і ваших фінансових можливостей. Карпатський мед, посуд із дерева та глини, шкіряні гаманці та вишиті полотняні сумочки, ароматні віники для лазні та барвисті «ліжники» з овечої вовни... Від розмаїття та пишноти асортименту розбігаються очі та перехоплює подих! Скориставшись нашими порадами, ви зможете перетворити вибір сувенірів на творчий і дуже захопливий процес.
Перед придбанням чергової милої дрібнички варто задуматися про мету покупки. Залежно від призначення кожен презент виконує певну роль:
Речі утилітарного призначення. Порадують усіх, хто цінує практичність і функціональність. До цієї категорії належать: посуд, продукти, в'язані шкарпетки й розшиті жилетки з овчини, інструменти, кухонне приладдя, лікарські карпатські трави та багато інших корисних у побуті речей.
Вироби для краси та стилю. Прикраси та предмети галантереї, картини, статуетки, вишиті панно, об'ємні барельєфи з дерева, різьблені шкатулки. Намиста, браслети, сережки з натуральних матеріалів... речі, що дарують естетичну насолоду.
Символічні подарунки. Кумедні магнітики, кулони з філософськими написами, обереги й талісмани, згарди й хрести, писані пряники. До цієї категорії належать сувенірні дощечки з побажаннями чи цитатами з пісень. Сувеніри з Карпат з краєвидами гір — футболки, брелоки, кепки. Це презенти зі змістом, які важливіші за тисячу слів.
Ігри та розваги. Іграшки з тканини та дерева, свищики з глини, настільні ігри та головоломки. Бажаний подарунок для дітей і всіх, хто молодий душею.
Знаючи характер близької людини, можна легко визначитися з типом презенту. Більш розумно купувати товари у місцевих майстрів. Як правило, вартість їхньої продукції значно нижча, ніж у спеціалізованих сувенірних магазинах.
Кухня Карпатського краю самобутня та просякнута віковими традиціями. Кожна страва має свою захопливу історію, а багато з них ще й мають цілющі властивості, адже приготовані з використанням лікарських рослин.
Місцеві майстри запропонують настоянки на травах, ягодах або горіхах — чудовий подарунок для поціновувачів елітного алкоголю. Закарпатські наливки вражають уяву: ожинова, полунична, кизилова, черешнева, вишнева та інші «палинки» стануть гідною прикрасою святкового столу. Радимо також звернути увагу на медові вина — солодкі й ароматні напої, створені з екологічних компонентів. Традиційні напої Закарпаття важко уявити без калганівки (настоянки на калгані), виноградного вина, ягоданки (квасу з ягід), коньяку з дубових бочок і крафтового пива.
Можна придбати гречаний, липовий або квітковий мед, і кожен із них прекрасний по-своєму. Багато натуральних продуктів готують із додаванням меду — варення з лісових ягід, настоянки, зацукровані фрукти, пастилу. Мед додають у випічку — пряники, печиво, пироги, торти (пляцки). Популярні також такі продукти бджільництва як прополіс, перга, маточне молочко та інші. Свічки, виготовлені з натурального воску, додадуть романтики навіть у звичайну вечерю та огорнуть вас ароматом медової димки.
Зібраний на високогірних луках і в лісах Карпат, він славиться своїм багатим складом і лікувальними властивостями. Карпатський чай робить особливим гарантовано натуральний склад — лікарські трави, ягоди та квіти, зібрані в екологічно чистих районах. На ринках і в сувенірних крамницях можна знайти чаї з м'ятою, мелісою, чебрецем, шипшиною, ягодами та багатьма іншими інгредієнтами. Трав'яний чай карпатський допомагає підвищити імунітет, поліпшити травлення, зміцнити нервову систему, позбутися алергії та захворювань бронхолегеневої системи та багато іншого. До придбання доступні різні чаї:
Класичний трав'яний. Збір із різних трав із приємним ароматом і смаком.
Фруктовий. З додаванням ягід і фруктів.
Моночай. На основі однієї трави (з м'яти, меліси, чебрецю).
Збір для конкретних цілей (для схуднення, поліпшення сну, зміцнення імунітету).
Насичений аромат і приємний смак роблять карпатський чай справжньою насолодою.
Ці малесенькі апетитні сувеніри із Закарпаття завжди доречні й бажані. Найпопулярніші види:
Бринза — виготовляється з овечого молока, проте трапляється і коров'яча бринза. Має солонуватий смак і розсипчасту текстуру.
Будз — більш м'який і ніжний сир. Готується із сироватки, що залишилася після виготовлення бринзи. Має вершковий смак і ніжну текстуру.
Вурда — схожий на будз, але відрізняється більш щільною консистенцією. Часто використовується для приготування вареників, сирників та інших страв.
Липтівка — твердий сир із вираженим солонуватим смаком.
Останніми роками в Карпатах стали також виробляти блакитні сири з благородною пліснявою.
Косметика виробляється на основі натуральних інгредієнтів, що практично виключає ризик виникнення алергічних реакцій. Завдяки багатому та грамотно підібраному складу вона ефективно розв'язує різні проблеми шкіри та волосся. Народні рецепти пропонують туристам:
Натуральне мило з травами, медом, молоком та іншими корисними компонентами.
Креми для обличчя й тіла — живильні, зволожувальні, захисні.
Олії — масажні, для волосся, для ванн.
Бальзами для губ, для волосся або для тіла.
Натуральні шампуні без шкідливих хімічних добавок, ароматизаторів і парабенів.
Відвари й трав'яні настої для ванн і компресів.
Карпатську косметику можна придбати в спеціалізованих магазинах, у сувенірних крамницях і, звісно, на ринках та ярмарках.
Сорочки з національним орнаментом входять у топ популярних сувенірів. Вони підкорюють особливим стилем, який не має аналогів у всьому світі. Національний одяг оформляється гуцульською, бойківською або лемківською вишивкою. Ефектним доповненням до вишиванки стануть постоли (черевики), кептар(хутряна безрукавка), сардак (верхній одяг), прикраси у вигляді згард і пацьорок.
Вирушаючи в подорож, не забудьте купити сувеніри Карпат із деревини.
Особливо славиться гуцульське різьблення з його геометричними орнаментами та лемківське різьблення зі складнішими рослинними мотивами. Традиційні подарунки з деревини вважаються візитною карткою Буковеля. Тут можна придбати дерев'яний посуд (тарелі, келихи, кухлі, дощечки), свічники, ікони, масажери, хлібниці та фруктовниці, фігурки тварин, інтер'єрні годинники, картини, ключниці та багато іншого. Також популярні вироби з лози — кошики, меблі, декоративні елементи.
Сувеніри з Карпат мають особливу магію. Екологічні товари, створені щедрою душею й умілими руками, стануть приємним нагадуванням про чудову поїздку і запрошенням провести наступну відпустку знову в оточенні гордих гір і привітних місцевих жителів.