Вирушаючи на прогулянку в Карпати в товаристві вірних друзів і рюкзака, більшість наших туристів не замислюються над тонкощами класифікації. Але ж із кожним роком в інтернеті стає дедалі більше барвистих оголошень, що запрошують усіх охочих на «хайкінг», «бекпекінг» або «трекінг»... Що ж ховається за цими екзотичними назвами? Усі вони мають прямий стосунок до пішохідного туризму, який так популярний у теплу пору року.
З кінця квітня до жовтня тисячі людей спрямовуються в гори, щоб насолодитися унікальною красою Карпатського краю та поповнити ряди шанувальників цього активного відпочинку. Насправді дивовижними термінами називаються знайомі та всенародно улюблені українцями види туристичних активностей.
В Україні походом заведено називати колективну прогулянку на лоні природи (як правило, за заздалегідь узгодженим маршрутом). Похід — це чудовий спосіб підняти життєвий тонус, відпочити від міської метушні та зробити емоційне «перезавантаження». З цією ж благою метою вирушають у гори й туристи в інших країнах, проте єдиного поняття «похід» у багатьох мовах не існує. Пішохідний туризм за кордоном має низку специфічних особливостей, з урахуванням яких прогулянка в горах іменуватиметься хайкінгом, трекінгом або бекпекінгом.
Види походів класифікуються залежно від:
тривалості подорожі;
необхідності чітко слідувати маршруту;
місця ночівлі;
особливостей стежки;
наявності спорядження.
Поділ походів на типи допомагає туристу заздалегідь визначитися з вибором і бути точно впевненим, що майбутній захід виправдає очікування.
Гірські походи в Карпати здебільшого включають елементи кожного з перерахованих видів пішого туризму, але за бажання можна підібрати конкретний різновид. Знання цієї класифікації також стане в пригоді під час замовлення туристичного спорядження, адже виробники нерідко користуються термінами trekking, hiking і backpacking.
Дехто іронічно називає «прогулянками для дітей, романтиків і ледачих» саме хайкінг, що це означає? Готуйтеся до нетривалої та максимально комфортної подорожі гірською місцевістю:
безпечні та відмінно марковані стежки;
відсутність важких рюкзаків, денний запас їжі та пиття;
тривалість — від кількох годин до 1 дня;
ночівля у встановлених місцях (будиночку\кемпінгу\намету);
суворе дотримання дозволеного маршруту.
У прямому перекладі з англійської hiking або хайкінг — це піші прогулянки заради задоволення, і цим все сказано! Багато в чому цей вид активності схожий зі звичайною екскурсією на природу, але все ж вимагає певної фізичної підготовки й витривалості. Розглядаючи хайкінг, нагадаємо, що це найдоступніший і найлегший вид пішохідного туризму. Саме він стане ідеальним початком знайомства з подорожами в гори.
У перекладі з англійської trekking — це ходіння в далекий похід, що обумовлює головні особливості такої прогулянки:
стежки будь-якої складності;
тривалість — кілька днів;
ночівля у встановленому місці;
суворе дотримання дозволеного маршруту;
передбачає хорошу фізичну підготовку.
Незважаючи на значну тривалість подорожі, це не накладає на туристів беззастережного обов'язку тягнути на собі важкий рюкзак із провіантом. Розвинена інфраструктура Карпат дає змогу туристам харчуватися в кемпінгах і кафе, розташованих по ходу маршруту. Гірський трекінг — це справжній виклик і запрошення перевірити себе в незвичайних умовах. Переміщення місцевістю зі складним рельєфом, багатогодинні переходи, пекуче гірське сонце або неочікуваний дощ... Ці та інші випробування подарують необхідну частку екстриму та допоможуть відчути себе справжнім переможцем.
Backpacking багато в чому нагадує «старий добрий туризм» — шкільні походи або сімейні «вилазки на природу»:
стежки будь-якої складності з можливістю вільного переміщення своїм маршрутом;
тривалість — від кількох годин до кількох днів;
ночівля за бажанням — як у кемпінгу, так і у своєму наметі;
вимоги до фізпідготовки залежать від особливостей походу.
Нерідко бекпекери частину шляху долають на транспорті і ночують не в наметах просто неба, а в комфортабельних готелях. Бекпекінг — це вільна подорож, з максимумом свободи та імпровізації.
Хайкінг, бекпекінг, трекінг — це різні, але безсумнівно популярні види літнього туризму Карпатами. Правильний вибір активного відпочинку подарує вам тільки позитивні емоції та бажання повторити свою дивовижну подорож!