Сходження на Говерлу — один із найпопулярніших видів активного відпочинку в Карпатах. Це найвища гора України, але маршрути до її вершини не дуже складні — доступні навіть для новачків. Найголовніше вибрати правильний час і дотримуватися правил безпеки. Розгляньмо найкращі маршрути — як піднятися на Говерлу початківцям і більш досвідченим мандрівникам.
Висота Говерли становить 2061 метр. З угорської її назва перекладається як "Снігова гора", адже навіть у теплу пору на схилах можна побачити сніг. Більша частина схилів вкрита травою та чагарниками, кам'яні осипи трапляються рідко. Ліс закінчується на висоті 1400 метрів. Біля підніжжя сріблиться красивий каскадний водоспад.
Гора знаходиться на території Карпатського заповідника, що накладає відповідні правила на відвідувачів. Тут не можна розпалювати багаття, смітити, ловити рибу, розбивати намети, збирати ягоди та рослини, шкодити природі. Для відвідування охоронної території необхідна спеціальна перепустка із зазначенням маршруту. Такий документ можна взяти в адміністрації заповідника або на КПП. Крім того, необхідно мати при собі посвідчення особи.
Існують різні способи підкорити Говерлу, але до найпопулярніших відносять такі маршрути.
Починати сходження на Говерлу можна від бази Заросляк синім або зеленим маршрутом. Крім того, існує жовтий маршрут до вершини Туркул, який дає змогу побачити озеро Несамовите.
Маршрут із зеленим маркуванням йде більш пологою місцевістю, але подорож виходить довшою, ніж за синім маршрутом. Синій — це найкоротший шлях до вершини Говерли, хоч і досить крутий.
Оптимальний варіант у гарну погоду — здійснювати сходження синім маршрутом, а спуск — зеленим (більш пологий шлях збереже цілими ваші коліна). Якщо погода змінюється на гірше, краще спускатися тим же маршрутом, яким підіймалися, щоб не заблукати.
До спортивної бази Заросляк можна доїхати через Ворохту з Івано-Франківська. Однак останні 12 кілометрів потрібно добиратися на трансфері або особистому авто, оскільки рейсові автобуси сюди не ходять.
Підйом на Говерлу починається зі стежки хвойним лісом, який змінюється ялівцевими та сосновими заростями. Стежка стає вузькою і кам'янистою, тому потрібно йти акуратно, щоб не спіткнутися і не порвати спорядження. Вийшовши на східний бік гори, ви побачите зліва Говерлянський водоспад і місце, звідки починається річка Прут. Тут саме час відпочити і помилуватися красивими пейзажами. До вершини залишиться 250 метрів - досить складних, але зате з розкішними панорамами. А потім для різноманітності ви можете спуститися вниз зеленим маршрутом.
Це довгий маршрут, але він не становить особливої складності навіть для новачків. Однак ви маєте бути готові, що шлях займе більше одного дня. Це мальовничий і насичений враженнями маршрут, який відкриє вам чудові краєвиди на Говерлу й Петрос, дасть змогу побачити мінеральні джерела та посидіти в затишній колибі.
До залізничної станції Лазещина можна доїхати електричкою або рейсовим автобусом. Звідти потрібно дійти до турбази Козьмещик і вибрати один із таких маршрутів:
жовтий — через полонину Гропа;
синій — до гори Петрос, а потім червоним - до вершини Говерли.
Спускатися можна тими ж дорогами до села Лазещина або простішими маршрутами до Заросляка — синім чи зеленим (це швидший варіант). Крім того, ви можете вибрати для спуску червоний маршрут до озера Несамовите (тривалість такого шляху — не менше двох днів).
Це складний, але дуже цікавий маршрут, який дає змогу підкорити одразу дві вершини — Говерлу та Петрос. Варто врахувати, що похід на Говерлу потребує часу та відповідної фізичної підготовки. Подорож займе щонайменше 2–3 дні, але якщо робити тривалі привали — не менше п'яти днів.
Маршрут починається в селі Кваси, до якого можна доїхати електропоїздом або рейсовим автобусом. Біля місцевого мінерального джерела ви побачите стежку на гору Петрос — у цій частині підйом досить пологий. На вершині Петроса можна влаштуватися на ніч, щоб вранці зустріти гарний світанок і вирушити на Говерлу. Друга частина подорожі буде набагато складнішою — будьте до цього готові.
Спускатися можна різними маршрутами: до спортивної бази Заросляк (синім або зеленим) або через Брескул, Туркул і озеро Несамовите до села Дземброня (воно розташоване за 50 кілометрів від Квасів).
Рекомендується здійснювати сходження на Говерлу з середини місяця травня до початку жовтня. І хоча на Чорногірському хребті немає вічної мерзлоти, сніг на схилах може бути присутнім навіть улітку. Від подорожі варто утриматися в погану погоду з опадами або туманом, оскільки укриття на маршрутах не передбачені.
Якщо ви вирішили поїхати в Карпати та підкорити Говерлу, заздалегідь вивчіть маршрути та подбайте про ретельну підготовку. Крім того, забронюйте місце в зручному готелі з хорошим сервісом. Готельний комплекс Hotel Podgore пропонує комфортні затишні номери та додаткові послуги: після повернення з походу на вас чекатиме лазня з басейном, спа-процедури, масаж та інші атрибути приємного відпочинку.