Дякуємо за довіру
Ми будемо надсилати Вам тільки найактуальнішу інформацію
Заявка успішно відправлена
Менеджер скоро зв'яжеться з вами!
Кількість номерів та гостей
Заїзд - виїзд
20 Apr - 22 Apr
Дорослі 18+ років
-
1
+
Діти до 6 років включно не тарифікуються. Діти від 7 років тарифікуються як дорослі.

Легенда Карпат: як виникли гори

У серці Європи, в обіймах таємничих хмар, лежать химерні гори Карпати. Їхнє походження пов'язують із давніми переказами, де кожен схил, кожна річка та дивовижна природа — сторінки казок, що ожили наяву. Карпатські легенди справді заворожують. Давайте познайомимося з описом найцікавіших із них.

легенда карпат: як виникли гори - Номер 1

Легенда Карпат про Силуна та Карпа

У давні часи земля була величезною рівниною, кінця й краю якої не було видно. Луки зеленіли травами, в лісах росли сосни, смереки та дуби, мешкали звірі, а річки та струмки були багаті рибою. І вся ця долина належала Силуну. Коли велетень гуляв околицями, його кроки стрясали землю та вселяли страх у робітників. 

Легенда про Карпати стверджує, що у Силуна було багате господарство. Йому належали отари баранів, табуни прекрасних скакунів. Незліченна кількість свиней, корів і кіз випасалися на луках. Що вже говорити про птахів! Безліч качок і лебедів щодня можна було побачити на ставках, кури та індики мешкали на фермах.

легенда карпат: як виникли гори - Номер 2

Велетень жив у красивому мармуровому замку з величними вежами, що впиралися в небо. Його побудували на пагорбі селяни, які працювали в Силуна. У палаці було так багато покоїв, що з незвички легко можна було загубитися, а про розкіш інтер'єрів ходили окремі легенди. Вночі господар спав на золотому ложі, встеленому розкішними килимами, а в обід звик дрімати в срібному кріслі.

В угіддях велетня, слуги орали землю, вирощували пшеницю, фрукти й овочі, розводили бджіл, доглядали й годували худобу та свійську птицю. Вони працювали з ранку до ночі, примножуючи достаток Силуна.

легенда карпат: як виникли гори - Номер 3

Робітники жили далеко від палацу, в будинках з дерева або землянках. Велетень не бажав, щоб у його розкішному замку пахло гноєм або потом людей. Ніхто не мав права залишати земель тирана в пошуках кращого життя: селяни народжувалися й помирали тут.

Але легенда Карпат розповідає, що серед мешканців був молодий хлопець Карпо Дніпровський. Він потрапив до Силуна ще зовсім хлопчиськом. Його батько помер, коли Карпу було 10 років. Після цього син із матір'ю жили дуже бідно, тож юнак прагнув допомогти їй.

Карпо був працьовитим і чесним: косив траву, обробляв і засівав землю, збирав урожай, доглядав за худобою. Хлопець не лише виконував свою роботу, а й допомагав слабшим.

Усі любили Карпа за добру вдачу, працьовитість, чисту душу та чесність. Юнак зневажав тих, хто вислужувався перед господарем. Йому було важко бачити, як велетень забирав урожай собі, а люди голодували й хворіли.

Коли Карп відпрацював у Силуна 10 років, то ухвалив рішення повернутися до матері. Він був переконаний, що за старанну роботу господар віддячить йому, і син зможе допомогти матері.

Одного разу вночі він побачив Силуна. Юнак вирішив поговорити з ним. Він розповів про свої наміри повернутися додому і попросив гідну плату за свою працю. Ще ніколи й ніхто не говорив велетню про бажання піти, а тим паче не вимагав грошей. Він розлютився й обіцяв відправити Карпа в печеру до кінця його днів, але юнак не злякався — він продовжував наполягати на оплаті. Тоді Силун схопив Карпа і вдарив його об землю. Удар був такої сили, що з'явилася яма.

Проте юнак залишився цілим і неушкодженим. Він піднявся та відчув у собі незламну силу, якою земля нагородила його за працю. Карпо схопив Силуна, вдарив ним об землю раз-другий, і під впливом незвичайної сили ґрунт розкрився. Велетень опинився в глибокій печері, куди сам хотів помістити Карпа. Але марно він намагався вибратися з неї — земні надра зійшлися над Силуном, перетворивши його на вічного в'язня. Усю ніч велетень намагався вибратися з пастки. Він бив ногами й кулаками по гірській породі, через що замість рівнини утворилися вершини. І що більше сил докладав велетень, то більшими вони ставали. 

Вранці, коли працівники прокинулися, то здивувалися — територія невпізнанно змінилася. Їх оточував гірський рельєф, а на місці розкішного замку утворилося провалля. Раптом із провалля почало бити джерело, яке повністю заповнило прірву. Міфи та легенди про гори Карпати стверджують, що саме так виникло озеро Синевир.

легенда карпат: як виникли гори - Номер 4

Як свідчить легенда Карпат, Поляниця відтоді зажила новим життям. Люди так і залишилися в цьому краю. Хтось працював у долині, інші піднялися вище. Люди будували будинки, розводили худобу, займалися землеробством, а гори на честь сміливого юнака вирішили назвати Карпатами.  

Кажуть, що Силун все ще живе в печері, намагається вибратися, але вже не піднімає гори, бо з плином часу втратив колишню силу.

Буковель: легенда Карпат про річку Прут і гору Говерла

Легенди карпатського краю дають змогу дізнатися й про те, як з'явилася річка Прут і найвища точка України — Говерла.

легенда карпат: як виникли гори - Номер 5

Існує переказ про юнака на ім'я Прут і його зустріч із красунею на ім'я Говерла. Одного разу Прут заснув під величезною ялиною і уві сні побачив дівчину з чудовим голосом. Вона була одягнена у все зелене. Спочатку юнак подумав, що це йому привиділося, поки не побачив загублену зелену стрічечку, яка заплуталася в гілках дерева. Місцеві жителі нічого не чули про красуню, скільки Прут не розпитував про неї. 

Одного разу Прут вирішив знову відпочити в лісі, але цього разу він не спав і побачив дівчину знову. Він утримав її і міцно обійняв. Красуню звали Говерла. Молоді люди покохали всім серцем, і Прут більше не повертався в село, проводячи весь час поруч із коханою.

Але щастя молодих було недовгим. Дівчина була дочкою казкового царя і не мала права покохати людину. Коли батько дізнався про зраду Говерли, він розлютився. Дівчина не могла уявити своє життя без Прута і в розпачі кинулася з крутого обриву.

Після її смерті раптом здійнявся сильний буревій, а коли він минув, люди побачили величезну карпатську гору, що здіймалася все вище й вище. Назвали її Говерлою. 

Прут довго намагався знайти свою кохану, поки не почув її пісню. Він так і залишився жити в лісі, а річка, яка протікала між скелями, була названа на його честь.

Легенди Карпат: Синь і Вир

Карпатська легенда знайомить ще з однією версією походження озера Синевир. Існує кілька наукових теорій чому 10 тисяч років тому в цих місцях утворилася водойма. Але люди куди охочіше вірять казковій версії. Ця таємниця Карпат передається з вуст в уста. Згідно з міфом, «Морське Око» є сльозами дівчини Синь. Красуня пролила їх, почувши, що її коханого Віра вбили за наказом жорстокого батька. До слова, сьогодні на березі мальовничого гірського озера можна побачити пам'ятник коханим.

легенда карпат: як виникли гори - Номер 6

 

Ці та багато інших легенд карпатських гір часто надихають художників, письменників та інших представників сфери мистецтва на створення творчих шедеврів. Оповідання стають основою пісень, фільмів, віршів і картин. У творах можна зустріти мольфарів, духів інших потойбічних істот, а також відкрити для себе таємні місця Карпат.

;