Дякуємо за довіру
Ми будемо надсилати Вам тільки найактуальнішу інформацію
Заявка успішно відправлена
Менеджер скоро зв'яжеться з вами!
Забронювати номер

Катання на лижах: докладний навчальний гайд для початківців

Останніми роками катання на лижах стає дедалі популярнішим видом активного відпочинку. Багато хто віддає перевагу проводити свої канікули на популярних гірськолижних курортах України, насолоджуючись швидкістю й адреналіном, які приносить цей захопливий вид спорту. Втім, якщо ви ще ніколи не стояли на лижах і побоюєтеся зробити перший крок, наш докладний гайд допоможе розставити все в голові по місцях. Ми зупинимося на всіх важливих аспектах, починаючи від підбору інвентарю та закінчуючи опануванням основних технік лижної їзди, а також правилами безпечного падіння.

Skier riding down the hill in the mountain resort

Підбір інвентарю

Перш ніж вирушити на гірськолижний спуск, необхідно правильно підібрати лижі. Комфорт і безпека вашого катання залежать від правильного вибору інвентарю. Універсальна модель лиж підходить для проїзду підготовленими схилами, завдяки розширеному носку та п'яті. Фрірайдні лижі призначені для глибокого снігу та мають рівну ширину по всій протяжності. Довжина лиж має бути трохи нижчою за ваш зріст.

Free photo red and white skis put in the snow in forest

Увага на лижні черевики!

Якщо ви хочете навчитися кататися на лижах, то пам'ятайте, що черевики відіграють ключову роль у комфорті та безпеці. Тому важливо дотримуватися декількох правил користування:

  • зберігайте взуття в закритому вигляді;

  • застібайте та розстібайте черевики в суворій послідовності — спосіб вам покажуть у пункті прокату екіпірування;

  • перед виходом на трасу перевірте жорсткість кріплення та відрегулюйте за необхідності;

  • уникайте занадто сильного затискання кліпс, щоб запобігти порушенню кровообігу та дискомфорту.

Правильне користування лижними черевиками забезпечить надійну фіксацію ноги та запобігатиме можливим проблемам під час катання.

Підготовка до активного відпочинку

Якщо цікавитеся, як навчитися кататися на лижах, і плануєте зимовий відпочинок на гірськолижному курорті, наприклад, у Буковелі, перед дебютним виходом на трасу важливо підготувати своє тіло до фізичного навантаження. Комплекс вправ (таких, як присідання, стійка на одній нозі та робота з вагою) допоможе зміцнити суглоби та м'язи. Така підготовка допоможе знизити ризик травм і розтягнень під час катання.

Free photo young woman exercising with dumbbells at home on mat

Поширені помилки початківців

Багато новачків запитують: «Чи можна самому навчитися кататися на гірських лижах чи краще звернутися до інструктора?». Однозначно, слід скористатися допомогою професіонала. Буквально 1–3 заняття — і ви вже зможете впевнено спускатися зі схилів для новачків! А головне — робитимете це технічно правильно та безпечно для себе та оточення. 

На перших тренуваннях неминучі помилки, але якщо ви знатимете про них заздалегідь, це допоможе знизити їхню кількість. Ось деякі з найпоширеніших:

  • надмірний нахил тіла назад може призвести до втрати контролю над лижами. Рішення — нахилитися вперед і доторкнутися щиколоткою до передньої частини черевика.

  • Надмірний рух тазом під час повороту може спричинити жорстке падіння. Утримання рівноваги забезпечується шляхом роботи ніг і фіксації верхньої частини корпусу.

  • Спуск має виконуватися на зігнутих колінах, щоб уникнути ризику падіння на віражах.

Free photo mother with daughter skiing. people in the snowy mountains.

Основні техніки лижної їзди

Катання на лижах можливе в кількох стилях, з якими ви познайомитеся під час навчання. Розглянемо основні з них.

Плуг

Починати опанування лижної їзди необхідно зі спуску "плугом". Техніка полягає у зведенні носків лиж один до одного й розведенні задників. Це дає можливість контролювати швидкість на початку навчання, але не слід звикати до такого стилю, бо потім буде складно перевчитися. Якщо не знаєте, як зупинитися на лижах — використовуйте "плуг". 

Виляння

Ще один спосіб як їздити на лижах — після опанування першої техніки, почніть пробувати виляти. Хоча повноцінні повороти поки що можуть не вийти, відчуйте, як працює цей стиль. Для цього плавно направляйте лижі за дугою з боку в бік. Але пам'ятайте про уважність, акуратність і плавну траєкторію катання.

Free photo full shot people skiing

Повороти

Для опанування поворотів використовуйте палиці. Зафіксуйте праву палицю в снігу та намагайтеся об'їхати її, якщо хочете повернути праворуч, і аналогічно для повороту ліворуч. Головне — не поспішайте, оскільки правильна техніка потребує дисципліни й тренувань.

Вчимося падати

Важливо не тільки знати, як гальмувати на лижах, а й правильно падати. Це може здатися дивним, проте базові уроки гірськолижного спорту починаються саме з того, що інструктор вчить лижників правильно падати на схилах. Цей аспект особливо важливо пояснити початківцям, включно з дітьми. Навіть професійних спортсменів часом не оминають падіння. Тою цю дію теж потрібно виконувати правильно, щоб мінімізувати травматизм. 

Якщо ви відчуваєте, що втрачаєте контроль над ситуацією під час катання, спробуйте розвернутися боком до схилу та впасти набік, починаючи зі стегна, немов збираєтеся присісти і відпочити посеред спуску.

Також туристи часто запитують, де навчитися кататися на лижах. Для цього рекомендуємо вибрати популярний гірськолижний курорт із розвиненою інфраструктурою, наприклад, Буковель. Тут працюють численні школи з гірських лиж і сноубордингу, завдяки яким опанувати техніку катання можуть всі охочі, незалежно від віку та спортивної підготовки. 

Сподіваємося, інструкція з катання на гірських лижах допоможе вам впевненіше почуватися на схилах. Візьміть кілька професійних уроків у спортивного інструктора, і будете не лише почуватися впевнено під час спуску, а й отримувати задоволення від відпочинку.

Пам'ятайте, що ключ до успіху — в терпінні, постійному тренуванні та вмінні робити висновки зі своїх помилок. Приємного катання!

;