Карпати зустрічають туристів сузір'ям найцікавіших архітектурних об'єктів, багато з яких є унікальними. Різнопланові музеї та скансени, величні храми та романтичні руїни стародавніх мурів, таємничі підземні ходи відомі далеко за межами України. На території багатьох сільських будинків організовані приватні міні-музеї, де зберігаються рідкісні експонати. І навіть якщо ви не знаєте, що відвідати в Карпатах, можна не хвилюватися! Практично кожен куточок тут овіяний легендами, дбайливо збережений і готовий подарувати яскраві емоції.
Закарпаття — один із небагатьох українських регіонів, де середньовічні замки збереглися в чималій кількості та гарному вигляді. Це місце вабить шукачів пригод з усього світу, спокушаючи можливістю зробити оригінальні селфі та на власні очі побачити рідкісні артефакти, познайомитися з народними легендами та потримати в руках старовинну зброю.
Паланок побачив світ у ХІ столітті, але сучасного вигляду набув через 600 років. Мужній форпост витримав безліч облог і навіть три роки був під захистом жінки-воїна. Сьогодні тут розташована картинна галерея і чудовий музей, що чарує колоритом середньовіччя. Для входу до споруди потрібно піднятися на пагорб, пройти дерев'яним мостом і помилуватися стародавнім колодязем. Усередині можна приміряти середньовічну кольчугу і сфотографуватися зі справжніми обладунками в руках, побувати в смарт-музеї з 3D-експонатами, побачити найбагатші експозиції (костюми і зброю, прапори, реалістичні макети споруд та інше).
Споруда побудована за принципом календаря. Кількість вікон відповідає числу днів у році, 52 димоходи символізують тижні року, а вхідним дверям відведена роль 12 місяців. Неповторного шарму споруді надає декор із родовою геральдикою у вигляді барельєфів, вітражів і флюгерів. Над центральним входом мірно цокає годинник з курантами. Розташований поблизу сад-дендрарій особливо гарний у пору цвітіння дивовижних дерев і чагарників. У парку є мальовниче озеро і скульптури. З 1946 року тут працює санаторій «Карпати», тому гостям раді подвійно.
Об'єкт входить у верхні позиції народного рейтингу «Найкращі замки Карпат». Унікальна пам'ятка архітектури була побудована на пагорбі вулканічного походження й оточена ровом. Стіни триметрової товщини пам'ятають чимало битв і битв, а підземні ходи з'єднують замок з іншими фортифікаційними спорудами карпатського краю. За легендою, вночі тут блукає привид Білої Діви, і бронзова статуя орла починає видавати лякаючі звуки. Замок складається з 40 кімнат, найбільш вражаюча з яких — Лицарська зала, з вишуканою ліпниною та розписом. У наші дні загадковий замок облаштовано під краєзнавчий музей, з численними експозиціями з тематики Закарпатської області.
Для відтворення атмосфери старовини багато артефактів (зокрема й хати) звозили з усіх куточків Західної України. Це справжня енциклопедія побуту і культурних традицій українських горян, аналогів якої немає ніде у світі.
Масштабний сільський музей-скансен, екстер'єр та інтер'єр будівель якого максимально наближені до житла верховинців останніх 300 років. Серед відомих локацій: церковно-парафіяльна школа, хати (бідняка, старости, шевця, кравця, ткача). Тут же стоїть корчма і сільська лазня, похмуро поглядає вікнами жандармська станція і весело поблискує залізом кузня, пахне хвоєю майстерня столяра... На кінець березня-початок квітня припадає сезон масового цвітіння шафрану Гейфеля. Цей екзотичний первоцвіт занесений до Червоної книги України, але тут трапляється в достатку. Колочавський скансен знаменитий і старовинною вузькоколійкою. Залізниця з раритетним паровозом і оригінальним "потягом" запрошує познайомитися з різноманітними експозиціями в кожному з вагонів. Охочі можуть покататися креативною вузькоколійкою і в дорозі побачити інші цікаві місця в Карпатах.
Музей писанкового розпису офіційно вважається найбільшою у світі писанкою, адже сам збудований у формі великоднього яйця. У ньому з любов'ю зібрано понад 12 000 мистецьких творів, здебільшого — розписні яйця з усіх областей України. Експозиція охоплює період від сивої давнини до наших днів. Крім українських творів мистецтва в «Писанці» представлені матеріали з багатьох країн — Польщі, Франції, Індії, США, Китаю тощо. Самі писанки виконані у всіх відомих техніках і з різного матеріалу, від каменю до деревини.
Це надихаючий приклад знаменитої пам'ятки Карпат, створеної у звичайній сільській хаті. Зусиллями господаря Романа Кумлика протягом кількох десятиліть було зібрано приголомшливу колекцію музичних інструментів і предметів побуту гуцулів. Тут ніжно грає скрипка, жваво дзвенять цимбали і трепетно щебече сопілка-денцівка. Особливу гордість колекції становить дуда (верховинська волинка), трембіта та ріг. За бажанням для вас "оживлять" будь-який інструмент або допоможуть спробувати себе в ролі справжнього музики Гуцульщини.
Святковий і повсякденний одяг, автентичний розписний посуд, гуцульські знаряддя праці, картини, старовинні монети — це та багато іншого чекає на відвідувачів у затишному будиночку в самісінькому серці гір.
Тим, хто цікавиться традиціями українських горян, рекомендуємо також відвідати етно-парк «Гуцул-Ленд» у Буковелі. Там ви дізнаєтеся багато цікавого і несподіваного про життя гуцулів, бойків і лемків. Тутешні краї зберігають так багато загадок і приємних несподіванок, що хочеться повертатися сюди знов і знов... І щоразу мандрівка буде несподіваною і захопливою.